ÖVRIGT / Speglar / Spegel 4173078
*
nr 417 3078
Spegel
Rokoko, höjd: 63
Utrop:
5.000 kr
Såld:
15.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 juni 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/6 20:52:23
1
6.500 kr
11/6 23:27:27
2
5.400 kr
11/6 23:36:57
2
6.200 kr
11/6 23:37:42
2
6.800 kr
12/6 00:02:49
2
7.200 kr
12/6 01:04:35
2
ledande budet*
12/6 15:34:19
1
6.900 kr
12/6 15:37:07
1
7.200 kr
- Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko spegel speglar
-
8202 Skänk
med spegel, omkring 1900, Ett dörrpar bakomliggand..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51
-
8291 Spegel
1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:03
-
8195 Spegel
1930/40-tal Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:18
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07
-
8184 Spegellampetter
Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
*
Spegel
nr 417 3078
Spegel
Rokoko, höjd: 63
| Utrop: | 5.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 15.500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 12 juni 2006 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 11/6 20:52:23 | 1 | 6.500 kr |
| 11/6 23:27:27 | 2 | 5.400 kr |
| 11/6 23:36:57 | 2 | 6.200 kr |
| 11/6 23:37:42 | 2 | 6.800 kr |
| 12/6 00:02:49 | 2 | 7.200 kr |
| 12/6 01:04:35 | 2 | ledande budet* |
| 12/6 15:34:19 | 1 | 6.900 kr |
| 12/6 15:37:07 | 1 | 7.200 kr |
- Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko spegel speglar
-
8202 Skänk
med spegel, omkring 1900, Ett dörrpar bakomliggand..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51 -
8291 Spegel
1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:03 -
8195 Spegel
1930/40-tal Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:18
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07 -
8184 Spegellampetter
Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43



